Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

vissza a főlapra

Elektronikus Könyvtár

 

A Vajdasági Képviselõház Végrehajtó Tanácsának véleménye az Újvidéki Rádió magyar szerkesztõségének követelésérõl, 1991. III. 28.

 

REPUBLIKA SRBIJA

AUTONOMNA POKRAJINA VOJVODINA

IZVRŠNO VEÆE SKUPŠTINE AP VOJVODINE

XII Broj: 642-17/91

28. marta 1991. godine

NOVI SAD

 

PREDSEDNIKU SKUPŠTINE AUTONOMNE POKRAJINE VOJVODINE

 

Izvršno veæe Skupštine Autonomne Pokrajine Vojvodine, na 110. sednici održanoj 28. marta 1991. godine, razmotrilo je zahtev Redakcije programa na mađarskom jeziku Radio Novog Sada, kojim se tratži da se programi na jezicima narodnosti ponovo vrate na srednje talase u odgovarajuæim terminima, koji je Skupština AP Vojvodine aktom 01 Broj: 022-8/91 od 18. marta 1991. godine, dostavila Izvršnom veæu radi davanja mišljenja.

Nakon razmatranja navedenog Zahteva, Izvršno veæe je zakljuèilo da u svom mišljenju Skupštini AP Vojvodine, istakne sledeæe:

Radio-televizija Novi Sad emituje program na ST (srednjetalasni opseg) preko dve mreže. Jedna mreža služi za emitovanje programa na jezicima narodnosti (madjarski, slovaèki, rumunski i rusinski) preko emisionog objekta Srbobran. Radna frekvencija je 1269 kHz, radni predajnici su: za noæ 600 kW sa usmerenim antenskim sistemom, za dan tzv. 150 kW sa kružnim antenskim sistemom.

Druga mreža na ST opsegu predstavlja grupa predajnika preko kojih se emituje program na srpskohvatskom jeziku koji saèinjavaju u ovom momentu predajnici 2 x 100 kW u Orlovatu, sa usmerenim antenskim sistemom, i mreža dopunskih predajnika (dva od po 10 kW, i pet od po 1 kW).

Na osnovu teoretskih karti pokrivanja i rezultata merenja elektromagnetnih talasa, uoèava se, što se tièe AP Vojvodine, da je teritorija i stanovništvo 100 % pokriveno programom na jezicima narodnosti, koji se emituje preko 600 kW predajnika. Srpskohrvatski program je u dnevnom režimu rada takodje pokriven u potpunosti, dok je u noænom režimu pokriveno svega 45 % teritorije AP Vojvodine, odnosno 54 % ukupnog broja stanovnika.

Da bi se pravilnije mogao shvatiti znaèaj frekvencije 1269 kHz, napominje se da ovaj kanal spada medju osam najkvalitetnijih kanala ST opsega u Evropi. Tako se program sa emisionog objekta u Srbobranu u noænom režimu rada zbog karakteristika antenskog sistena èuje skoro u celoj Jugoslaviji (70 % teritorije SFRJ), velikom delu Italije, Grèke, Bugarske, Rumunije i Albanije. Upravcu severo-zapad ovaj antenski sistem ima slabije izraèenje, te se redukcija èujnosti odražava u Madjarskoj i Èeško-Slovaèkoj.

Opredeljenje programsko za navedeno korišæenje ST mreže Radio-televizije Novi Sad u dosadašnjoj praksi, najèešæe je vezivano za politièki faktor. U ovom momentu treba sagledati i ekonomski aspekt dosadašnjeg rada, što podrazumeva dalju izgradnju ST mreže za srpskohrvatski program, odnosno izgradnju još jednog predajnika snage 50 kW u Somboru i predajnika u Kikindi i Sremskoj Mitrovici snaga od po 1 kW. I ovako izuzetno skupom izgradnjom ST mreža za srpskohrvatski program pokrivala bi u noænom režimu rada 80 % stanovništva AP Vojvodine. Cenu poveæava i èinjenica da postoji veæ izgradjen 600 kW predajnik, koji se pored navedenih susednih zemalja èuje èak u Severnoj Africi i Maloj Aziji, preko koga kao i programi na jezicima narodnosti u odredjenim terminima može da se emituje i srpskohrvatski program.

Tražeæi rešenje za ravnopravnost i srpskohrvatskog programa u pogledu èujnosti sa programima na jezicima narodnosti u RTV Novi Sad, obavljeni su razgovori sa svim glavnim i odgovornim urednicima, kao i tehnièkim strukturama, gde je postignuta saglasnost da preko predajnika od 600 kW u odredjenim terminima ide i srpskohrvatski program. Uvažavajuæi odredbe èlana 32. Zakona o javnom informisanju (Službeni glasnik SRS, broj 6/90), po kome RTV Novi Sad treba da obezbedi kvalitetan prijem svojih programa na teritoriji AP Vojvodine, Poslovodni kolegijum i Programski savet RTV Novi Sad, 25. februara 1991. godine, doneli su odluku da poèev od 4. marta 1991. godine, preko 600 kW predajnika emituje i srpskohrvatski program. O svojoj odluci RTV Novi Sad je izvestila i Skupštinu AP Vojvodine kao njenog osnivaèa.

Programi na jezicima narodnosti emituju se takodje i na ultrakratkotalasnom opsegu (UKT) u konkretnom sluèaju madjarski program emituje se sa Venca predajnikom jaèine 10 kW i iz Subotice, u trajanju od 24 èasa i u potpunosti pokriva teritoriju Pokrajine i šire.

Kako ne postoje druge tehnièke moguænosti da se obezbedi èujnost na celoj teritoriji AP Vojvodine i srpskohrvatskog programa na srednjetalasnom podruèju, jedino rešenje je da se i taj program kao i programi narodnosti u odredjenim terminima emituje preko predajnika u Srbobranu snage 600 kW.

Povodom ovog Mišljenja, Izvršno veæe je odredilo za svog predstavnika MILANA LUÈIÆA, èlana Izvršnog veæa i pokrajinskog sekretara za informacije.

 

PREDSEDNIK

Izvršnog veæa

dr Radoman Božoviæ, s. r.